Dla Rodziców

Dowiedz się o 18 korzyściach z programu

Przekonaj się, że warto wesprzeć ten plan

Pomóż w podjęciu decyzji

18 życiowych korzyści
płynących z programu
Au Pair in America

Informator dla Rodziców

Twoja córka lub syn chce zostać…
Au Pair w USA.

 

„Co takiego??” – myślisz sobie – „Opiekunka do dziecka?? Przecież to fanaberia, strata czasu i żaden rozwój! To absolutnie bez sensu. Szkoda czasu. Moje dziecko powinno po prostu ukończyć jak najszybciej konkretne studia, zdobyć poważny zawód, a następnie rozpocząć rozwojową, dobrze płatną pracę. A poza tym, to ten program wygląda jak jakiś… scam. Tak tanio?? To niemożliwe. Albo jest to oszustwo, albo gdzieś musi być jakiś haczyk. Krótko mówiąc – nie ma mowy.”

 

Czy nie tak czasami myślimy, jako rodzice?

Czy mamy rację?

 

Chcemy niby dobrze i jesteśmy ostrożni, ale… czy na pewno w ten sposób robimy naszemu Dorosłemu Dziecku przysługę? Świat zmienia się obecnie bardzo szybko. Czy takim świecie „standardowy” model wejścia w dorosłość na pewno przygotuje młodą osobę na różnorodne sytuacje? Czy da jej prawdziwą samodzielność i niezależność? Sami wiemy – w życiu różnie bywa, warto więc posiadać różne atuty i wszechstronne umiejętności. Nigdy nie wiadomo, co się może przydarzyć! Programy wymiany kulturowej wychodzą zaś tej potrzebie naprzeciw. Zobaczmy więc, w jaki sposób program Au Pair in America spełnia tę ważną przygotowawczą rolę.

Korzyści edukacyjne

1. Nauka na amerykańskiej uczelni... w CV

Au Pair ma obowiązek uzyskania 6 kredytów akademickich podczas swojego roku w USA. Na ten cel uzyskuje dodatkowe wsparcie finansowe. 6 kredytów to nie jest odpowiednik pełnych studiów, ale jest to nauka na prawdziwej amerykańskiej uczelni, często o ugruntowanej renomie. Niezależnie od rodzaju uczelni, taka pozycja w CV zdecydowanie pomaga przyciągnąć uwagę pracodawców, uzyskać przewagę na rynku pracy i lepszy start w dorosłe życie.

2. Znakomity angielski po powrocie

Przy założeniu, że Au Pair pracuje 45 godzin tygodniowo przez ok. 50 tygodni i w tym czasie komunikuje się w języku angielskim, jest to ponad 2000 godzin rozmawiania non-stop po angielsku z native speakers. Innymi słowy, jest to równowartość 40 semestralnych kursów angielskiego, a wszystko w ciągu tylko dwóch semestrów i za cenę… jednego. Angielski na takim poziomie znacznie zwiększa szansę znalezienia zatrudnienia w międzynarodowej korporacji lub przyjęcia na zagraniczne studia.

3. Rozwój talentów - w amerykańskim stylu

W USA Au Pair mają wyjątkowo wiele możliwości rozwijania swoich pasji. Lokalne kluby, szkoły i inne organizacje (w tym również charytatywne) oferują szerokie możliwości kształtowania zainteresowań, i to z energicznym, amerykańskim podejściem. Przykładów na znakomite efekty mamy wiele. Pasje odkryte w USA niejednokrotnie przerodziły się w karierę rozwijaną przez Au Pair po powrocie do Polski. Stany Zjednoczone to prawdziwa kolebka pomysłów i sposobów ich realizacji, a wpływ ten widać u Au Pair szczególnie wyraźnie po powrocie do kraju. Po prostu zaczynają żyć z pasją!

4. Zainteresowanie innymi językami

Koleżanki i koledzy Au Pair pochodzą z różnych krajów – na przykład Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, krajów skandynawskich, Ameryki Południowej (kraje hiszpańsko- i portugalskojęzyczne), a nawet z Chin! Efekt? Przyjaźnie z takimi osobami powodują naturalne zainteresowanie ich narodowymi językami i bardzo często prowadzą do podjęcia nauki tych języków już podczas pobytu w USA. Stały kontakt z zagranicznymi przyjaciółmi zachęca do kontynuowania tej nauki po powrocie. W rezultacie wiele Au Pair zaczyna wkrótce mówić nie tylko po angielsku. Jest to znakomity efekt stałej, naturalnej motywacji!

Rozwój osobowości

5. Wzrost samodzielności i zaradności

Czy zdarzyło ci się zapisywać swoją córkę/syna do lekarza, załatwiać za nich sprawy urzędowe, wykonywać inne czynności, które tak naprawdę z powodzeniem mogliby (i powinni) wykonać sami? Prawie każdy rodzic potwierdzi, że jego 18-20-letnia latorośl potrzebowała czasem takiej pomocy. Otóż wyjazd do USA powoduje, że niektóre sprawy organizacyjne muszą zostać załatwione samodzielnie przez uczestnika. Wprawdzie pomoc agencji jest zawsze na wyciągnięcie ręki, jednak doświadczenie pokazuje, że w nowej sytuacji to uczestnik coraz częściej chce załatwiać sprawy samodzielnie. Nie chce być zależny od innych i postanawia brać sprawy w swoje ręce. Gdy zaś skutecznie załatwi jedną sprawę, nabiera doświadczenia, rozeznania i kolejne zadania wykonuje coraz bardziej efektywnie. W ten sposób wchodzi w nowy wymiar samodzielności i zaradności – a co za tym idzie, dorosłości. Jest to coś, o czym dla swoich dzieci marzą wszyscy rodzice. Program Au Pair w USA w pełni realizuje to marzenie – na całe życie.

6. Wzrost odpowiedzialności

Praca z dziećmi to odpowiedzialność przede wszystkim! Wszelkie „zaległości” w tej dziedzinie zostaną przez Au Pair nadrobione w przeciągu kilku tygodni, a następnie poziom odpowiedzialności będzie nieprzerwanie rósł. Jest to naturalny proces u każdej Au Pair, nawet, jeśli przed wyjazdem była już uważana za osobę rozsądną i dojrzałą. Co najważniejsze jednak, jest to cecha uwielbiana wprost przez pracodawców, a także bardzo istotna przy budowaniu własnego biznesu. Żadna szkoła nie nauczy odpowiedzialności tak, jak szkoła życia – a w szkole życia znakomicie robi to właśnie program Au Pair.

7. Wzrost odporności na stres

Znamy to z doświadczenia: praca z dziećmi potrafi dostarczyć wielu wrażeń, nie zawsze miłych i spodziewanych! Au Pair szybko uczy się spodziewać dosłownie wszystkiego i brać sprawy w swoje ręce, jeśli przyjmą niewłaściwy obrót. Ten właśnie nawyk: odpowiadania na wyzwania aktywnym, energicznym działaniem znacznie zwiększa pewność siebie, likwiduje poczucie bezradności, a w rezultacie redukuje stres i przywraca poczucie panowania nad sytuacją. Doświadczona Au Pair nie boi się życiowych wyzwań, a gdy się pojawią, podejmuje je ze zdwojoną energią i wiarą w końcowy sukces.

8. Zdecydowanie lepsza organizacja czasu

Praca z dziećmi szybko rozwija umiejętność zarządzania czasem. Szkoła, przedszkole, zajęcia pozalekcyjne – plan dnia jest nieubłagany i wszystko trzeba ze sobą pogodzić, a na dodatek życie (zwłaszcza z dziećmi) potrafi zaskakiwać. Au Pair pracuje więc często pod presją czasu, co wymusza nabranie bardzo dobrego nawyku: nawyku oszczędzania czasu i gospodarowania nim jak najlepiej. A czas, jak mówią Amerykanie, to pieniądz!…

9. Nauka oszczędzania i dysponowania pieniędzmi

Skoro o pieniądzu mowa… Au Pair otrzymuje cotygodniowe kieszonkowe. Ma ono wysokość standardową dla programów wymiany kulturalnej, ale pamiętajmy, że wyżywienie i zakwaterowanie jest gratis! Całe kieszonkowe przeznaczone jest więc na prywatne wydatki. Jeżeli jednak Au Pair nie chce wydać wszystkiego na kawę w Starbucks’ie, lecz przede wszystkim odwiedzić wymarzone miejsca, kupić sobie wymarzoną rzecz, lub też zrobić ponadprogramowy kurs na uczelni – musi oszczędzać. Podobnie robi większość Au Pair, dzięki czemu oszczędzania uczą się od siebie nawzajem. Nie ma zaś bardziej przydatnej umiejętności w dorosłym życiu. Po powrocie z USA nawyk gospodarności będzie na znacznie wyższym poziomie niż przed wyjazdem!

10. Trening otwartości

Amerykanie bardzo chętnie nawiązują nowe kontakty i rozmawiają ze sobą bez oporów przy każdej okazji. Otwarta komunikacja jest jedną z wielkich zalet kultury amerykańskiej i przekłada się na sukcesy Amerykanów na wielu innych polach. Kontakt z Amerykanami to w istocie nieustanny trening otwartości i umiejętności rozmawiania z innymi. W ten sposób Au Pair uzyskuje nowe, dynamiczne umiejętności interpersonalne – ogromnie cenione przez pracodawców, bowiem zespoły dobrze komunikujące się ze sobą są o niebo bardziej efektywne. Dlatego szanse Au Pair na sukces na rynku pracy, zwłaszcza gdy już jest pracownikiem, są z reguły większe, niż rówieśniczek, które Au Pair nigdy nie były. Au Pair potrafi po prostu zainspirować swoją otwartością i energią zarówno pracodawcę, jak i klienta swojej firmy!

11. Orientacja na sukces

Rodziny goszczące, które zatrudniają Au Pair, to praktycznie zawsze rodziny zamożne. Są to amerykańscy ludzie sukcesu, którzy potrzebują wsparcia Au Pair właśnie dlatego, że prowadzą absorbujący biznes lub pełnią ważne funkcje w amerykańskich korporacjach, kręgach rządowych w Waszyngtonie lub władzach stanowych. Au Pair poznaje więc ich sposób myślenia i działania: przedsiębiorczy, zdecydowany, inteligentny i co najważniejsze, skuteczny. Jest to lekcja nie do przecenienia – bo powiedzmy sobie szczerze, czy takich rzeczy można nauczyć się w szkole? Naśladowanie efektywnych wzorców myślenia to najlepszy przepis na życiowy sukces.

Rozwój praktycznych umiejętności

12. Lepsze prowadzenie auta!

Większość Au Pair w USA jeździ samochodem codziennie. Jest to zresztą podstawowy środek transportu wszystkich Amerykanów. Dzięki temu Ameryka jest krajem przyjaznym dla kierowcy. Choć ruch drogowy jest intensywny, to drogi są szerokie i bezpieczne, a oznakowanie wyraźne i dobrze zrozumiałe. Stwarza to znakomite warunki dla bezpiecznego podnoszenia swoich umiejętności jako kierowcy. Po powrocie z USA Au Pair prowadzi samochód pewnie, bezpiecznie i odpowiedzialnie. Teraz może wozić swoich własnych rodziców na imprezy! 😉 A potem własne dzieci do szkoły.

13. Rozwój umiejętności marketingowych

Ameryka to ojczyzna nowoczesnego marketingu, ale nie tylko: dała nam ona również media społecznościowe. Być może niektórzy spędzają w internecie za dużo czasu, jednak inni potrafią na tym całkiem nieźle… zarobić. Jak się okazuje, wiele Au Pair podczas pobytu w USA zakłada własne kanały w mediach społecznościowych (YouTube, Instagram, Facebook), nagrywając relacje z podróży, prowadząc blogi i zamieszczając fotografie z odwiedzanych miejsc. Ameryka jest rzeczywiście bardzo wdzięcznym tematem, dlatego kanały prowadzone przez Au Pair cieszą się wielkim zainteresowaniem, co niektórym z nich pomaga nawet, pośrednio lub bezpośrednio, dorobić sobie do kieszonkowego, dzięki dużym liczbom subskrybentów tych kanałów. Nie ma zaś lepszej nauki autoprezentacji i sztuki marketingu: w mediach społecznościowych liczy się trafność, styl i pomysł – a Au Pair pomysłów nie brakuje!

14. Wzrost kreatywności

Praca z dziećmi wymaga stałej kreatywności. Dzieci szybko się nudzą! Wymyślając ciągle nowe zabawy, które mają dzieci zaskoczyć i ucieszyć, Au Pair wyrabia w sobie nawyk kreatywnego myślenia i działania, a następnie wprowadzania pomysłów w życie. Bariery, które często mają dorośli, znikają przy zabawie z dziećmi – wygłupianie się jest okej! Poszerza to spektrum pomysłów, rozwija wolność twórczą i w efekcie przyczynia się do utrwalenia nawyku sięgania tam, gdzie inni sięgać nie potrafią. Czy istnieje lepsza recepta na życiowy sukces?

15. Wzrost umiejętności międzykulturowych

Au Pair ma kontakt nie tylko z Amerykanami. Już pierwszego dnia po przyjeździe, jeżeli uczestniczy w szkoleniu w Nowym Jorku, spotka się z innymi Au Pair z kilkudziesięciu krajów świata. Z co najmniej kilkoma z nich nawiąże trwałe przyjaźnie. Być może koleżanki te będą mieszkały w okolicy i dzięki temu będą spotykać się częściej. Takie spotkania służą poznawaniu zupełnie innych, niekiedy bardzo egzotycznych kultur. Azja, Ameryka Południowa, a nawet Afryka – wiele osób nigdy w życiu nie miało bliskich kontaktów z tyloma kulturami naraz, podczas gdy dla większości Au Pair to rzecz całkowicie normalna. Jest to zarazem darmowy trening umiejętności międzykulturowych, tak poszukiwanych przez międzynarodowych pracodawców. W ten oto prosty sposób drzwi do kariery otwierają się znacznie szerzej.

16. Rozwój umiejętności negocjacyjnych i asertywności

„Mamo, kup mi zabawkę!” „Ja chcę teraz grać w grę na tablecie!” „Nie chcę iść do przedszkola!” „Nie będę tego jeść!” – wszyscy dobrze to znamy z czasów, gdy nasze dziecko było małe. Wszyscy pamiętamy też, jakich zdolności negocjacyjnych wymagało od nas poradzenie sobie z tymi żądaniami i z jakim trudem przychodziło nam stawianie zdrowych wymagań i granic. Było to jednak absolutnie niezbędne – brak tej umiejętności prowadziłby tylko do jeszcze bardziej nierozsądnych zachowań i żądań. A jest to właśnie umiejętność, którą Au Pair nabywa w nieustannej codziennej praktyce, i to zanim jeszcze sama zostanie rodzicem! Czyż nie jest to wymarzona lekcja życiowa? Te same zdolności negocjacyjne zastosuje następnie w pracy lub biznesie. Jest to znacząca przewaga konkurencyjna, którą wielu z nas nabyło dość późno, bo dopiero wtedy, gdy sami rodzicami zostaliśmy. Tymczasem Au Pair otrzymuje ją „w pakiecie”, gratis!

17. Wzrost umiejętności opieki nad... własnymi dziećmi

Jako rodzice (a w przyszłości, być może, hm… dziadkowie) chcielibyśmy, aby nasze dziecko, jeżeli będzie miało własne dzieci, umiało się nimi dobrze zająć. Inaczej bowiem będziemy musieli wkroczyć my! A to czasami nie jest najlepszy pomysł. Zauważmy więc, że program Au Pair to znakomite przygotowanie do bycia matką lub ojcem.  Jest to może „oczywista oczywistość” i łatwo ją przeoczyć, jednak być rodzicem to trudna sztuka, a Wasza latorośl już w tak młodym wieku posiądzie wszystkie jej tajniki! Czy to nie jest fantastyczne? Tylko program Au Pair pozwala nabyć praktyczne umiejętności rodzicielsko-wychowawcze w tak szerokim zakresie.

18. Uzyskanie umiejętności przywódczych

„Słowa uczą, a przykłady pociągają” – skąd my to znamy… i jakże często przekonujemy się o tym jako rodzice. Jak trudno jest nam nieraz wychowywać przykładem, a jak łatwo (i nieskutecznie) słowami! Au Pair ma wspaniałą okazję przekonać się o tym fakcie osobiście, dzień w dzień stanowiąc przykład dla dzieci i model do naśladowania. Au Pair szybko się uczy, że gdy sama robi to, czego wymaga od innych, efekt jest o wiele lepszy. Zauważa również, że jej własna energia, entuzjazm i optymizm pobudzają innych do działania i naśladowania. A to jest właśnie przepis na doskonałego przywódcę, który sam sobie stawia poprzeczkę, energicznie ją pokonuje i tym samym skutecznie zachęca innych!

Czy więc Twoje Dorosłe Dziecko powinno zostać Au Pair w USA?

 

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Ciebie do poparcia tego planu!

 

Udział w międzynarodowym programie wymiany kulturowej, takim, jak Au Pair in America, jest najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Program trwa tylko 12 miesięcy, a efekt pozostaje przez całe życie!

 

Masz pytania? Zadzwoń na naszą Infolinię:

(22) 101-00-22 (pn-pt 10-17)

 

…i nawiąż kontakt z byłymi au pair, jak również, na życzenie – z ich rodzicami, których Dorosłe Dzieci wróciły niedawno z USA – teraz już naprawdę dorosłe!

 

 P.S. A dlaczego program jest tak tani? To proste: rodziny goszczące pokrywają większość kosztów wyjazdu, dlatego nie ma potrzeby obciążać nimi Au Pair. Jednocześnie, dzięki temu właśnie o wiele więcej osób może wziąć udział w programie, ponieważ nie wymaga on ani wysokich kosztów własnych, ani nie generuje ryzyka finansowego. W końcu jest to przecież program stworzony dla młodzieży!